Jdi na obsah Jdi na menu

zhodnocení výstavy

26. 5. 2013

 

pb242499.jpg

MORČATA BENEŠOV NAD PLOUČNICÍ
 
V sobotu 24. listopadu proběhla první výstava ušlechtilých morčat v městském kině v Benešově nad Ploučnicí . Jednalo se o první akci tohoto druhu na našem okrese. Na její přípravě se podílela specializovaná ZO chovatelů morčat, naše smíšená ZO a v neposlední řadě také město prostřednictvím naší kulturní referentky Pavly Klomfarové . Výstavy se zúčastnilo se svými zvířaty 30 vystavovatelů z různých končin naší země. Počasí se vydařilo, a ačkoliv se může zdát že se akce konala v teple a pod střechou a nebylo zas tak důležité, nezkomplikovalo dojezd všech zúčastněných na stanovenou devátou hodinu ranní. Na výstavě bylo k vidění 170 morčat a ze 17-ti u nás uznaných plemen nenašli k nám cestu jen Lunkarye a obří morčata Cuy, takže se návštěvníkům naskytla jistě pestrá podívaná. Morčata posoudili kvalifikovaně dle evropského standartu Mgr. Andrea Kroftová z Prahy a Ing. Eva Dýnková z Kačic u Kladna .   
 Jak se brzy ukázalo, všichni s sebou přivezli kvalitní zvířata a při vyhodnocení rozhodovali jen pro laika zdánlivé maličkosti či nedostatky.
Vítězem výstavy se stalo morče Rozeta Radka Fénixovo Pírko chovatelky Zdeňky Kupkové z Prahy 8 . Pohár za nejlepší pár morčat si odvezla Nikola Betková z Proboštova. Dále bylo oceněno nejlepší každé morče daného plemena . V hlasovací soutěži návštěvníků vyhrálo morče Jimmy Cavia Carnea Markéty Slukové z Benešova . Výsledky a fotografie z výstavy je možno shlédnout na webu naší organizace: www.cschbenepl.estranky.cz. Výstavu navštívilo 220 návštěvníků a kromě morčat měli možnost zhlédnout na podiu retrospektivní výstavu Benešovského chovatelského spolku připravenou k 65. výročí konání 1. české výstavy zvířectva v našem městečku, jež se konala 6.-7. září 1947v hotelu Na Slovanech . V předsálí kina si děti mohli dát namalovat obličej, vyzkoušet výrobu svíček ze včelího vosku, jež měla na starosti  včelařka př. Příhodová z Děčína . Byla tu také výtvarná dílna tématikou zvířátek a prodej propagačních svazových předmětů a dalo se i zatočit kolem štěstí.
Závěrem mi zbývá dodat , že všichni zúčastnění chovatelé až na vyjímky u nás v Benešově byli poprvé, a nevěděli kam že to vlastně jedou. O to více mě těší, že se všem líbilo naše městečko, komorní atmosféra našeho kulturního domu a dle jejich slov tu panovala přátelská nálada a pohoda a těší se na příští výstavu, jež je naplánována na 23. listopadu 2013 . Děkuji tímto za pomoc při administraci výstavy př. Ondrovi Výškovi a všem co byli nápomocni při posuzování .
 Výstavu finančně podpořilo Město Benešov nad Ploučnicí a advokátní kancelář Magistra Milana Špičky.
 
Smejkal Luděk garant výstavy